2020-07-23
Audiovizualinis vertimas ir jo ištakos Lietuvoje, II dalis
Tęsiant temą apie audiovizualinį vertimą, svarbu išsiaiškinti, ką reiškia terminas – garsinis vaizdavimas. Būtent garsinis vaizdavimas į studijų procesą įtrauktas 2014 metais. Tai buvo tikra naujiena audiovizualinio vertimų paslaugos istorijoje. Taigi, garsinis vaizdavimas yra vizualinės informacijos perteikimas žodžiu. Viskas vyksta gan paprastai. Nagrinėjant audiovizualinį kūrinį, būtina surinkti pagrindinę vizualinę informaciją, kuri bus perteikiama sakytine kalba. Vizualinis vertimas gyvybiškai svarbus ir praktiškai pritaikomas akliesiems.
„Gyviems“ kūriniams, tokiems kaip spektakliai, įvairios sporto varžybos, mišios, popiežiaus kalbos ir pan., taikomas „gyvas“ garsinis vaizdavimas komentuojant paties veiksmo metu.
Vertimų biuras ar kiti šios srities profesionalai pabrėžia, kad teksto vertimas yra vienas iš pačių paprasčiausių darbo aspektų. Štai norint taikyti vizualinį vertimą, svarbu šioje srityje turėti daug patirties ir įgūdžių. Vertėjas gali kalbėti tik tuomet, jeigu nekalba herojai ar nėra svarbių foninių garsų. Tai reiškia, kad vertimas turi būti atliekamas per itin trumpą laiko tarpą, kad filmas nebūtų ištemptas ir pan. Taigi vertėjai negali tuščiažodžiauti, turi išskirti esminius ir svarbiausius dalykus.
Tokius vertimus atliekantys vertėjai privalo ne tik puikiai išmanyti kalbas, tad pavyzdžiui, verčiant filmą bus svarbus ne tik vertimas iš vokiečių į lietuvių kalbą, vertimas iš anglų į lietuvių kalbą ar pan. Vienas iš svarbių aspektų bus savo balsu įtraukti, sudominti bei priversti iki galo išklausyti kūrinį. Jeigu vertėjas informaciją pateiks monotonišku, nuobodžiu balsu, tas kūrinys nesulauks susidomėjimo.
Verta trumpai paminėti ir garsinį knygų vaizdavimą. Specialistai patikina, kad atliekant knygos vertimą, svarbus ne tik jų įskaitymas, bet ir tam tikros informacijos pritaikymas. Trumpai tariant, atliekant tokius vertimus, būtina įterpti informaciją apie iliustracijas, schemas ir kitus paveikslėlius.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |